A másológépek eladási toplistáján hagyományosan az A3-as belépőszintű (15-20 lap/perc sebességű egy vagy két papírfiókos) készülékek állnak, így ez a retro rész is ezzel foglalkozik. A már bemutatott Sharp SF-7800-as gépcsalád utódja az SF-2116, 2118, 2020, 2120 majd a 2216, 2218, 2220 fénymásolók által jegyzett vonal volt.
Sharp másológép SF2118 teljes kiépítésben |
Bár már lassan mindegyikük legalább minimum 10 éves, néhány kóbor masina még ma is üzemel közülük. Ez volt az analóg kor alkonya. A készülékek elsősorban működési költség terén hoztak jelentős változást. A főegységek (fényhenger, előhívó) élettartama 30.000-ről 50.000, majd 60.000 példányra nőtt, miközben egységáruk csökkent. Ez rendkívül barátságos volt a felhasználóknak, annál kevésbé a szervizeknek. Tipikus jin és jang kapcsolat.
Korszakalkotó nagy fejlesztések ezeknél a másolóknál már nem történtek, hiszen a tervező asztalokon és a laborokban már a digitális masinák prototípusai készültek. Volt azért néhány "apróság". Javítottak a gépek lomha indulásán, amitől az első oldal sokkal hamarabb (mintegy 30%-val gyorsabban) készült el. Alapjaiban megváltozott a papírfelszedő mechanika, felhasználói programok épültek be, mellyel a tulajdonos néhány saját beállítást végezhetett el. Ezek közül a legfontosabb a különféle energiatakarékos állapotok (előfűtéses vagy automatikus kikapcsolás) elérése volt.
A tervezők igyekeztek teljesen zárttá tenni a toner pótlást, ezért a festéktartó tartály tetejét csak akkor lehetett kinyitni az utántöltéshez (egy nyelv kihúzásával), ha arra rá lett helyezve fejjel lefelé az új festék. Ez a megoldás azonban hordozott némi rizikót, mert ha a felhasználó nem volt eléggé körültekintő és az új toner védőfóliáját eltávolította, majd nem húzta ki utána a nyelvet, akkor az egész festék könnyen kiborulhatott.
A technikusaink ezt a családot egyszerűen csak pipás gépeknek nevezték. Ennek oka a fénymásológépek egy jellemző alkatrésze volt. Egy műanyag cső, ami a fényhengeren visszamaradt felesleges festéket szállította a használt festék tartályba. Az előlap lenyitásakor ez az elem az első, amit meglát az ember.
Festék továbbitó pipa |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése