2012. május 25., péntek

Csodálatos újdonságok futószalagon

Az 1960-as években a korábbi időszakhoz képest az ember csak kapkodta a fejét a technikai újdonságok sokasága miatt. Ezek egyik legfontosabbika a színes televízió volt. Miután 1960-ban megindultak a színes adások Japánban, a nagy szórakoztató elektronikai gyártók azonnal léptek és sorra hozták ki a színes adást visszaadni képes készülékeket. A Sharp első színes tv-je a CV-2101 volt, ami egy átlagember nagyjából 4 évnyi bérének megfelelő összegbe került. Az irány azonban egyértelmű volt: a jövő a színes technológiáé, az ár pedig folyamatosan csökkenni fog. Ebben az időben már tízmillió fölött volt a Japánban üzemelő (fekete és színes) tv-k száma és havonta több százezer új berendezés hagyta el a futószalagokat. 
Sharp CV-2101 színes tv
CV-2101 Az első Sharp színes tv (1960)

A másik igazi újdonság ebben az időszakban a mikrohullámú sütő volt. Japánban a Sharp volt az első cég, amely ilyen készüléket fejlesztett. A ma már természetes konyhai berendezés azokban az időkben nehezen találta az utat a fogyasztókhoz, mert azok a hétköznapi ember számára nehezen megérthető működési elve miatt eleinte tartózkodóan viselkedtek az új eszközzel szemben.

Az első japán mikrohullámú sütő (SHARP R-10)
Japán első mikrosütője a Sharp R-10
A piac nehezen fogadta (1962)

Említsünk meg egy harmadik fontos területet is, melyben a cég napjainkig piacvezető. Ez pedig a napelem gyártás. A cég ennek kutatásában úttörő szerepet játszott, így a hatvanas évek első felében már tömeggyártásban tudta előállítani a szolár cellákat. Napjainkban műholdak, világító tornyok, időjárás állomások és hasonló eszközök áramellátását tudják megoldani segítségükkel. 

Napelemes világító bólya
Napelemmel működő világító bólya Yokohamánál (1963)
 A cég folyamatos fejlődése és a külföldi piacokon való megjelenése szükségessé tette, hogy ne csak kereskedelmi partnerek által, hanem közvetlenül is jelen legyen a számára fontos kereskedelmi helyeken és ezzel a termékeit jobban a helyi igényekhez, szokásokhoz tudja igazítani. Ennek eredményeként 1962-ben  az USA-ban megalakult a Sharp első tengerentúli értékesítési leányvállalata, melyet később további területek követtek (Európa stb...)
A Sharp mindig nagy hangsúlyt fektetett a kutatás-fejlesztés területére, így a már említetteken kívül például az egészségügyben is számos érdekesség fűződik a nevükhöz. Ilyen a röntgen-monitor, az ultrahangos tisztító rendszer vagy pl. egy hordozható elektromos szike. Ezek az eszközök kevéssé ismertek a nagyközönség előtt, azonban az évtized még tartalmazott egy nagy dobást, amiről majd a következő héten mesélek...

2012. május 18., péntek

Az '50-es évek - az izmosodás évtizede

Az ötvenes évek Japánjában 3 olyan háztartási elektronikai termék volt, ami iránt nagy volt a kereslet. A hűtőszekrény, a mosógép és a televízió. Az utóbbi a Sharp fontos terméke volt, így könnyen meg tudta lovagolni ezt a hullámot. A tv eladások csúcsa a jelenlegi császári pár 1959-es esküvőjének idején volt.

Akihito Koronaherceg és Michiko Shoda esküvője
Akihito Koronaherceg és Michiko Shoda esküvője

A növekvő kereslet hatására új összeszerelő üzem épült a háztartási elektronikai eszközök számára. A cég ezzel párhuzamosan megkezdte a független regionális értékesítési leányvállalatok felállítását szerte Japánban. A Sharp mindig törekedett arra, hogy a termékeit fejlett, modern körülmények között állítsa elő. Ennek megfelelően az új üzem a legmodernebb műanyag fröccsöntő berendezéssel rendelkezett és a legnagyobb automata galvanizáló létesítményt nyújtotta Ázsiában.
A cég a fő csapásirány mellett ekkor változatos palettáján számos innovatív termékeket is előállított. Ilyen volt a konyhai sütő, melyet fedéllel láttak el, hogy a füstöt és szag hatásokat csökkentsék, vagy a levegő hűtő, mely föld alatti hideg vizet használt a működéséhez.

Sharp KF-650 konyhai sütő
KF-650 konyhai sütő fedéllel
 
De említhetnénk az elektromos ventillátort, amit immáron műanyag lapátokkal szereltek, vagy a kisméretű bipoláris kompresszorral ellátott hűtőszekrényt, aminek hatására jelentősen nőtt a tároló hely.
És máris itt állunk a hatvanas évek küszöbén, melyet újabb izgalmas találmányok és termékek fognak jellemezni...

2012. május 11., péntek

Duplikátor - terminátor

A Sharp analóg fénymásológépek egyik gyöngyszeme az SD2060 duplikátor volt. Ebből a készülékből még nem sajnálták az anyagot. Masszív acélváz tartotta a részegységeket és minden elemén látszott, hogy ezt a gépet valódi munkára tervezték. A súlya megállt 250 kg alatt, ami lehetővé tette, hogy négy ember - kisebb szitkozódások közepette - akár lépcsőkön is felcipelje. Több ilyen fénymásolót adtunk el vagy helyeztünk ki bérletbe, így az átviteltechnika területén mi is szereztünk némi tapasztalatot.

Sharp SD2060 duplikátor

A jószágnak 5 percre volt szüksége a bemelegedésre, de utána már pörgött. Az első másolat 4 másodperc alatt kijött a gépből, ami az 1 méternél hosszabb géptest mellett figyelemre méltó érték. A 60 lap/perc sebességére az akkori fénymásoló szalonok vásárlói is rácsodálkoztak. Az elakadások minimalizálása céljából egy vákuumos technológia szedte fel a papírt a kazettából. A három adagoló 1 db 2000 és 2 db 1000 lapos fiókból állt, így 1 óra folyamatos működés közben se kellett újratölteni. A gépeink 3-4 millió példányt is elfutottak. A kezelői rész az LCD kijelzővel a másológép teljes hosszában húzódott és egy sor intelligens dolgot tartalmazott. A másológépeink végén egy 20 rekeszes tűzős szorter fogadta a kész másolatokat.
Utólag visszagondolva a Sharp analóg fénymásológépek egyik legstabilabb modellje volt. Az utolsó egyedünk sokáig pihent az üzletünk ügyfélterében. Már digitális masinákkal dolgoztunk, de néha bekapcsoltuk egy-egy nagyobb munkára a terminátort is. Amikor telephelyet váltottunk, már nem volt helye, így fájó szívvel elbúcsúztunk a monstrumtól.